google-site-verification=8VizO94jBRp4xxZdaRFf2NmCpz-otlTMlwILJ30ifJE
خانه » اخبار » افزایش نسبی معلولیت‌ها در نیشابور
Cerebral Palsy

افزایش نسبی معلولیت‌ها در نیشابور

کارشناس مسؤول کمیسیون تشخیص معلولیت بهزیستی نیشابور گفت: از 1396 تقاضای ورود به پوشش بهزیستی در بخش معلولیت‌ها پرونده‌ی 1096 نفر در کمیسیون تشخیص معلولیت بهزیستی شهرستان نیشابور تأیید شده است.

مریم شجاعی در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: البته این تعداد، آمار واقعی متقاضیان سال گذشته یا سال جاری نیست زیرا تعدادی از این مددجویان، از گذشته در بهزیستی پرونده داشته و اینک برای تمدید پرونده‌ی خود، کمیسیون مجدد شده‌اند.

وی در عین حال گفت: البته با وجود این، افزایش قابل توجهی در متقاضیان نسبت به سال‌های پیش نداشته‌ایم و تقریبا یک منحنی افقی در این زمینه دیده می‌شود که نشان دهنده‌ی ثبات نسبی روند معلولیت است.

وی خاطر نشان کرد:‌ اما با توجه به کاهش رشد جمعیت در سال‌های اخیر، می‌توان ثابت ماندن آمار متقاضیان را یک نوع افزایش توصیف کرد چون وقتی سرعت رشد جمعیت کاهش می‌یابد قاعدتا تعداد معلولین و متقاضیان ثبت پرونده در بهزیستی نیز باید کاهش یابد اما چنین نشده است.

وی گفت: از بین متقاضیانی که در سال 97 به بهزیستی مراجعه داشته‌اند که معلولیت آنها تحت پوشش بهزیستی قرار گیرد 420 نفر برگشت زده شده‌اند زیرا قوانین و دستورالعمل‌های بهزیستی در زمینه‌ی پذیرش معلولیت‌ها مطابق با استانداردهای بین‌المللی تشخیص معلولیت، تغییرات زیادی داشته و امکان ادامه‌ی حمایت از این افراد وجود نداشته است.

خانم شجاعی گفت: در مجموع 3040 نفر در سال 97 معلولیت‌شان مورد تأیید قرار گرفته و برایشان پرونده تشکیل شده است.

وی آمار بچه‌های فلج مغزی در نیشابور را رو به افزایش دانست و گفت: بررسی دلایل این موضوع باید در دستور کار محققین و کارشناسان قرار گیرد چون افزایش این نوع معلولیت، گرفتاری‌های زیادی برای خانواده‌ها و خود فرد معلول در پی دارد.

وی توضیح داد: بعضی نظرات تخصصی، این موضوع را مرتبط با نوع زایمان و چگونگی آن می‌دانند اما این در حد یک نظریه است و باید با تحقیقات کارشناسی، مورد تأیید قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در طول سال گذشته چندین مورد فلج مغزی نوزادان را در نیشابور داشته‌ایم که پس از تولد دچار معلولیت‌های شدید می‌شوند.

شجاعی در خصوص پذیرش مددجویان در سامانه ارمغان گفت: با توجه به اینکه امسال تمام خدمات این حوزه، بر اساس تأیید کمیسیون تشخیص معلولیت و ثبت مشخصات مددجویان در سامانه‌ی ارمغان، به آنها ارائه می‌شود لذا مددجویانی که تقاضای پوشش در سازمان دارند باید پس از مراحل کمیسیون، منتظر پیامک باشند.

وی اضافه کرد: اگر پیامک برای مددجو بیاید او می‌تواند مشخصات خود را در سامانه ببیند و مشمول خدمات سازمان بشود اما عدم ارسال پیامک به منزله‌ی عدم تأیید اطلاعات می‌باشد که اگر پیامک نیامد مددجو باید به بهزیستی مراجعه کند تا اشکالات مورد بررسی قرار گیرد.

محتوا پیشنهادی

Employment loan

جذب 80 درصدي تسهيلات ارزان قيمت اشتغال در بهزيستي نيشابور

رئيس بهزيستي نيشابور از بانك‌هاي عامل تسهيلات تكليفي اشتغال مددجويان قدرداني كرد.