google-site-verification=8VizO94jBRp4xxZdaRFf2NmCpz-otlTMlwILJ30ifJE
خانه » مقالات کارشناسان » سرمقاله – ضرورت تأسیس سامانه‌ی همگرایی مؤسسات خیریه نیشابور

سرمقاله – ضرورت تأسیس سامانه‌ی همگرایی مؤسسات خیریه نیشابور

کار خیر و عمل نیک، علاوه بر اینکه در متون و معارف دینی مورد ستایش و تمجید گرفته و خداوند کریم نیز در قرآن بر آن سفارش بسیار فرموده، در نزد ایرانیان از قدیم‌الایام پاس داشته می‌شده و همواره در بین هموطنان عزیزمان، به عنوان یک ارزش انسانی، جایگاهی والا داشته است.

در سال‌های گذشته با سرعت گرفتن روند رو به رشد تشکیل و تأسیس مؤسسات خیریه، تعداد این تشکل‌ها در سراسر کشور و نیز در شهرستان نیشابور فزونی گرفته و اگر چه آمار دقیقی از تعداد این مؤسسات در شهرستان وجود ندارد اما تصور می‌رود که بیش از یکصد خیریه‌ی شناسنامه‌دار در سطح شهرستان فعال باشد.

این تعداد تشکل‌های خیریه، به ده‌ها هزار شهروند محروم که در اقصی نقاط شهرستان زندگی می‌کنند خدمات مختلف ارائه می‌کنند.

از آنجا که این مؤسسات بعضا خدمات مشابه نیز دارند و به این جهت که مؤسسات مذکور هیچ‌گونه پایش و غربالگری از افراد دریافت کننده‌ی کمک‌ها و خدمات آنان ندارند، بعضا مددجویان نهادهای حمایتی یا افراد غیر پوششی، به کرات از این خدمات بهره‌مند می‌شوند و در مقابل تعداد زیادی از محرومان آبرومند و شاید کم‌توان به لحاظ اقتصادی، از کمک‌های این نهادها محروم می‌مانند.

لذا به نظر می‌رسد باید یک سامانه‌ی متحد و یک‌پارچه از خیریه‌های شهرستان ایجاد شود و بانک‌های اطلاعات فعالیت‌های آنان در این سامانه متمرکز و به‌روز رسانی شود تا خدمات‌گیرندگان این مراکز، مشخص گردند و هم‌پوشانی مددگیران و امدادبگیران آنها، روشن شود.

بدین ترتیب علاوه بر سامان‌مند شدن مؤسسات خیریه و شفافیت عملکرد و وضعیت خدماتی آنان، ضمن صرفه‌جویی در منابع، به عدالت اجتماعی در جهت رساندن خدمت به مستحقان واقعی نیز نزدیک‌تر خواهیم شد.

امیدواریم که این مهم در سال جاری با همت فرماندار محترم و هم افزایی مسؤولین اجرایی شهرستان کلید بخورد تا انشاءا.. در سال آینده بتوانیم شبکه‌ی به هم پیوسته‌ای از این مؤسسات مردمی و نیکوکار در دست داشته باشیم که هم مردم، هم خیرین و هم مسؤولین شهر، به روشنی از خدمات و ارزش‌های والای انسانی که توسط نیکوکاران شهرستان ارائه می‌شود آگاهی داشته باشند.

علی صدر

رئیس بهزیستی شهرستان نیشابور

محتوا پیشنهادی

تصویر منبع خبر

تعاریف و مفاهیم کلی اورژانس اجتماعی

تعاریف و مفاهیم حوزه‌ی آسیب‌های اجتماعی   آسیب اجتماعی:  در یک نظام اجتماعی هرگاه رفتاری …